Sıcak Kadayıf Dolması atalarımızdan kalan yadigardır ve bizim için çok değerlidir. Kadayıf dolmasının yapım tarihi kesin bilinmiyor fakat ortaya çıkışı, Selçuklu Devleti’ne kadar dayanır. Selçuklu Devleti’nde saray sofralarında yemekten sonra ikram edilirdi. Ramazan aylarında ise, zengin, fakir fark etmez herkesin evinde bulunan bir tatlıydı.

Kadayıf dolması  sarımından sunuluşuna kadar özel bir emek gerekir. Herhangi bir aşamadaki aksama kadayıf dolmasını etkiler ve buda tadına, kalitesine yansır.

 

Malzemeleri: Kadayıf-Dolması

½ kg tel kadayıf,

1 su bardağı dövülmüş ceviz içi,

1 litre su,

1 kg toz şeker,

2 yumurta,

1 su bardağı su, ½ litre sıvı yağ.

Yapılışı kolay görünüyor fakat her iş gibi bunun da püf noktaları var. Her aşamayı ustalıkla, incelikle yapmak gerekiyor. Kadayıf dolmasının malzemeleri; un, su, çiçek yağı veya saf margarin, yumurta ve şerbet olarak belirtiyor. Yapımına geldiğimiz zaman ise un ile suyu karıştırarak hamur elde ediyoruz. Elde ettiğimiz hamuru ince tel haline getirmemiz lazım. Eğer bunu yapmak istemiyorsanız hazır satılan taze tel kadayıflardan alabilirsiniz tercih size kalmış. Önce tel kadayıfını elinizde açıyorsunuz. Açtıktan sonra kadayıfın üstüne kırılmış iç cevizi tek sıra halinde döküp, kadayıfı cevizin etrafında yaprak sarması sarar gibi sarıyorsunuz. Sardıktan sonra çırpılmış yumurtaya bulayıp kızgın yağda kızartıyorsunuz. Pişen kadayıflar çatal batırılmadan çıkarıldıktan sonra şerbetleyip afiyetle yemeye başlayabilirsiniz. Yerken isteğe bağlı olarak kadayıf dolmasının üstüne ceviz, fındık, fıstık, antep fıstığı serpebilirsiniz. Ayrıca kaymak, yoğurt, dondurma ile birlikte de yenilebiliyor. Tatlıyı yaptıktan sonra muhafaza ederken tatlının; buzdolabına konulmaması, oda sıcaklığında olması, tekrar yemek için ısıtılmaması gerekiyor.

Sıcak Kadayıf Dolması, Uzun Yayla Döner, Döner, Et Döner, Yaprak Döner, Pide, Lahmacun, Kebap, Kadayıf Dolması

Comments are closed.